خستگی‌های زودرس همراه با ضعف، ناتوانی جسمی و فکری، تعریق زیاد و التهاب زبان، پرخاشگری، قاشقی شدن ناخن‌ها، نازک و شکننده شدن ناخن و کم آوردن نفس در سربالایی‌ها از نشانه‌های کم‌خونی است.
آنمی ناشی از کاهش تولید گلبول قرمز معمولاً به تدریج ظاهر و تبدیل به آنمی مزمن می‌شود. علل آن را می‌توان نارسایی مغز استخوان به علل مختلف، اختلال در تولید اریتروپویتین در نارسایی کلیه یا بیماری‌های عفونی و التهابی مزمن کم کاری تیروئید یا سوء تغذیه پروتئینی شدید اشاره کرد.

کم خونی مادران به جنین آ‌نها منتقل می‌شود. رنگ پریدگی، پرخاشگری و کم اشتهایی از علایم کم خونی است و مصرف ماست با گوشت قرمز، جذب آهن آن را مختل می‌کند.

روند رشد کودکان تا دوسالگی بسیار سریع است همین امر باعث می‌شود تا نیاز کودک به آهن بیشتر شده و برخی مواقع به دلیل رعایت نشدن زنجیره غذایی کمبود آهن به وجود بیاید به ویژه اینکه برخی مادران در دادن قطره آهن در سنین زیر دوسالگی کوتاهی می‌کنند.
نکته: علائمی که والدین باید نسبت به آن در کودکان خود حساس شوند رنگ‌پریدگی صورت، نازک شدن مو و ریزش آن، پرخاشگری، بدخلقی، کم‌تحملی، عدم تمرکز در کودکان سنین دبستان و کم‌اشتهایی از علائم شایع کم‌خونی در کودکان است.

برای درمان کم خونی:

- طبخ غذا در ظروف مسی، تاثیر بسزایی در جبران کم خونی دارد.

- مصرف چای بلافاصله قبل یا بعد از غذا، موجب کم خونی می‌شود.

- مصرف بیش از حد شیر و لبنیات (به علت وجود کلسیم) از جذب آهن جلوگیری می‌کند و احتمال بروز کم خونی را افزایش می‌دهد.

- تهیه غذا در ظروف آلومینیومی به مدت طولانی موجب کم خونی مفرط می‌شود.

- استفاده از جوش شیرین در پخت نان باعث اختلال در جذب آهن و بروز کم خونی می شود.

 

 

 

 

بنياد روانشناسي كودك و نوجوان

^