چطور با کودکان سفر کنید؟

معمولا اولین سفر با کوچولوها جالب و در عین حال نگران کننده است. والدین جوان معمولا تجربه سفر با یک نوزاد، شیرخوار یا کودک را نداشته اند و در مورد نحوه آغاز سفر، مکان سفر و چگونگی مراقبت از فرزندشان سوالاتی دارند. اگر شما هم امسال اولین سالی است که سه نفری می خواهید به مسافرت بروید، این مطلب را بخوانید:

-اگر هوای مقصد گرم و افتابی است بیش از یک ساعت کودک را در معرض نور افتاب قرار ندهید. 

پوست کودکان تحمل گرما و افتاب شدید را ندارد و می سوزد.

-داروهای ضروری را در سفر به همراه داشته باشید.

خانواده ها باید در سفرهای نوروزی داروهای ساده مانند استامینوفن، شیاف تب بر برای کودکان و شربت سرفه را به همراه داشته باشند تا در موارد ضروری و پیش از رسیدن به پزشک استفاده کنند.

مسافران نوروزی وسایل پانسمان، بتادین و چسب را همراه داشته باشند تا در موارد اضطراری از آن استفاده کنند.

-کودکان در مصرف آجیل افراط نکنند.

به رغم اینکه انواع آجیل و تخمه حاوی ویتامین و مواد معدنی است ولی مصرف بیش از حد مجاز این نوع تنقلات موجب بروز ورم معده و درد معده می شود.
مصرف تخمه موجب بروز یبوست مزمن در کودکان می شود.
در برخی موارد افراط در مصرف تخمه کدو موجب شده، توده ای از تخمه کدو در ناحیه مخرج گیر کرده و منجر به عمل جراحی کودک شده است.

روده و معده کودک قادر به هضم تخمه نیست. مصرف بی رویه این نوع تنقلات باعث می شود که این مواد در انتهای روده گیر کرده و باعث تجمع توده مدفوعی(Fecal impaction) شود، بنابراین والدین باید کودکان را از مصرف بی حد و اندازه انواع آجیل به ویژه تخمه منع کنند.


-لباس مناسب بردارید

به اندازه کافی برای فرزندتان لباس بردارید، زیرا کوچولوها زیاد لباس کثیف می کنند و اگر به اندازه لباس برندارید مرتبا مجبورید طی سفر لباسهای او را بشویید و خشک کنید. ترجیحا لباس هایی که برمی دارید نخی باشند که راحت شسته شوند، لک نگیرند و نیازی به اتو نداشته باشند. لباس گرم را فراموش نکنید، چون ممکن است شب هنگام هوا سرد شود. اگر هوا گرم است، دنبال تیشرت های آستین کوتاه یا بندی نباشید، زیرا آفتاب می تواند دست ها و سرشانه های کودک را بسوزاند. لباس های خنک ولی آستین دار بردارید و برای اینکه عکس های زیبایی داشته باشید، لباس هایی را انتخاب کنید که با هر لباس دیگری بیاید.داخل چمدان فرزندتان یک پتو و بالش کوچک و تمام داروهای مورد نیازش را هم بگذارید. کلاه لبدار اگر تابستان است و کلاه پشمی اگر هنوز هوا خنک است.

-عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، پوشک، کرم سوختگی، کرم مرطوب کننده و کفش های او را هم از قلم نیندازید.

راحتی او را مهیا کنید. اگر برای چند هفته به مسافرت می روید و فرزند شما هنوز اهل زیاد خوابیدن است، حتما آغوشی یا کالسکه او را بردارید. شیرخواران در حالت دراز کشیده راحت تر هستند و در ضمن، بودن در کالسکه آنها را در برابر آفتاب و باد و باران حفاظت می کند. حتی می توانید از کالسکه به جای تخت او در شب استفاده کنید، به شرطی که کالسکه او قابلیت حالت خوابیده را داشته باشد.در ساک دستی کودک خود حتما پوشک، شیشه شیر، شیرخشک، دستمال مرطوب (برای تمیز کردن کودک)، آب جوشیده یا آب معدنی، یک دست لباس تمیز، یک دست لباس راحتی و کیسه نایلونی برای پوشک کثیف بردارید.

فریبا همتی ، روان شناس کودک ، مركز روانشناسي و مشاوره راه فردا

^