شما بعنوان مادر و وپدر در مقابل نا فرمانی و ولجاجتهای کودکانتان چه می کنید ؟

گاهی راهکارهایی که بکار میگیرید کارساز نیست , به شما توصیه می کنیم راهکارهای زیر را بکار بندید و البته در این راه صبر و حوصله بخرج دهید  زیرا گاهی بعضی از راهکارها برای بعضی از فرزندان کابردی است و برای بعضی نه , بنابراین باید راه دیگر را امتحان کنید ؛

-         یادتان باشد مشکلات یک شبه حل نمی شود .

-         اگر کودکی کار مثبتی را تا بحال انجام نداده و یکبار آنرا انجام میدهد , او را تشویق کنید زیرا این نشانه یک پیشرفت واقعی است . از پیشرفتهای کوچک کودک خود خوشحال باشید . شما و وهمسرتان باید هر دو تصمیم به اصلاح رفتار کودکتان داشته باشید زیرا توافق بر سریک مساله باعث محکم بودن آن تصمیم می شود و کودک متوجه این موضوع خواهد شد , اگر والدین محکم نباشند کودکان دیگر به آنها احترام نخواهند گذاشت و خود را موظف به انجام وظایف محوله       نمی کنند .

-         سعی کنید رفتار عمومی فرزندتان را با دید مثبت نگاه کنید . برخی از رفتارهای او از دید شما آزار دهنده است نه همه رفتارهای او , وقتی روی یک خصوصیت ناپسند او کار میکنید و در حال اصلاح آن هستید به او اطمینان دهید که دوستش دارید , هرگز تحسین کودکتان را کم ارزش تلقی نکنید . تربیت در نظر بعضی والدین فقط تنبیه است اما واژه تربیت یعنی تعلیم و پرورش که شامل مجموعه ای از روشهای مثبت و منفی است . تربیت صحیح آن است که وقتی فرزند شما نیم نگاهی به شما می اندازد تا از صحیح یا غلط بودن کارش مطمئن شود , به او توجه کنید و نگاه مهربانانه ای به او بیندازید . اگر فقط روی نقاط ضعف کودکمان تمرکز کنیم و تذکر دهیم اما نکات مثبت رفتاری او را نادیده بگیریم  کودک برای جلب توجه  لجاجت خواهد کرد و به رفتارهای بد خود ادامه خواهد داد اما اگر او را در مقابل حرکات مثبتش تشویق کنیم  , او رفتارهای مثبت را جایگزین خواهد کرد  . فراموش نکنید صبر و شکیبایی در این راه حائز اهمیت می باشد .

-         توجه داشته باشید که رفتار کودک را مورد ارزیابی قرار دهید نه شخصیت اورا , مثلا ً بجای اینکه به او بگویید خیلی بچه بدی هستی  می توانید بگویید  من از طرز صحبت کردن تو خوشم نیامد .  در اینجا رفتار او را مورد ارزیابی قرار دادید نه شخصیت او و یا احساس قلبیتان نسبت به او را .

-         موثرترین راه آموزش رفتار خوب در کودک , شکل دادن رفتار او با تحسین میباشد . این روش را بطور مداوم بکار برید تا نتیجه مثبت بگیرید . بهتراست لیستی از کارهای مثبت اودر روز فراهم آورید و  در انتهای رو ز  آنرا نشانش دهید , با این کار هر دو احساس خوبی خواهید داشت . گاهی هم کودک ممکن است احساس رضایتش را نشان ندهد اما در عمل , شاهد اصلاح رفتارش باشید . در مواقعی که کودک رفتارهای آزار دهنده انجام میدهد  بهتر است نادیده بگیرید , خودتان را سرگرم کارهای مختلف کنید چون کودک منتظر واکنش از سوی شماست اما وقتی پاسخی از جانب شما نبیند  کم کم آن رفتار را کنار می گذارد , گاهی این راه جواب نمی دهد بنابراین کودکتان را از بعضی چیزها محروم کنید  تا او متوجه باشد انجام مجدد این رفتار بمنزله از دست دادن امکانات و علاقه مندیهایش می باشد .

-         بهتر است در مواقعی که حرفی را میزنید محکم روی حرفتان بایستید  چون او با گریه و پا فشاری سعی در تغییر تصمیم شما خواهد کرد و اگر یکبار شما حرفتان را تغییر دهید او میگیرد که شما بعد از 10 بار پاسخ مثبت ندادن بالاخره راضی خواهید شد . سعی کنید در مواقعی که کودک از شما خواسته ای دارد , خوب آنرا بررسی کنید , اگر در حد توانتان بود برای انجام آن به او قول دهید  چون او نسبت به عملی نشدن قول شما حساس میباشد .

-         هرگاه کودکتان از کلمات ناپسند استفاده کرد  نباید در مقابل حرفهای او واکنش شدید نشان دهید یا حتی بخندید بلکه باید با او صحبت کنید و او را متقاعد کنید که حرفهای ناپسند روی افراد تاثیری نخواهد داشت , بهتر است به جای این حرفها با طرف مقابلش صحبت کند و یا اگر نیاز دارد ناراحتی اش را از طریق کلمات بیرون بریزد بهتر است کلمات بی ضرر را جایگزین کلمات زشت قبلی کنید ولی به او بیاموزید کلمات به آدم آسیبی نمی رساند .

-         فراموش نکنید در یک زمان از کودکتان توقع نداشته باشید کلیه کارهای درخواستی شما را انجام دهد , یکی یکی و با صبر و وحوصله روشهای تربیتی را بکار گیرید .

^