قابلیت ها و ویژگی های خود را در درجه اول بشناسید و سپس نیازها و انتظارات خود را شناسایی کنید و تغییر دهید و به این ترتیب انگشت اتهام را از سمت همسر خود بردارید .
قانون پنج به یک را رعایت کنید , یعنی چنانچه در نظر دارید انتظارات خود را با او در میان بگذارید ابتدا از محاسن و تعهدات و زحمات او سپاسگزاری کنید و برای خودتان نیز آن ها یادآور شوید .
به دنبال حل مشکل باشید , نه به دنبال پیدا کردن مقصر . در اغلب اختلافات به جای رفع مسئله , زوجین در صدد یافتن مقصر هستند , این کنکاش نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه با متهم دانستن دیگری مشکلی بر مشکل قبل میفزایید .
احساس و انتظارات خود را به درستی ابراز کنید , اغلب زوجین بر این باورند که همسرشان بعد از سال ها زندگی مشترک باید بداند که در فکر آنها چه می گذرد ؛ خیر !!! باید بیان کنید آن هم در وقت مناسب و به شکل صحیح ( مهارت های ارتباطی را در سایت دنبال کنید )

دنیا را از چشم او ببینید ؛ اغلب زن و شوهرها شکایت می کنند که همسرم مرا درک نمی کند , پس بهتر است با در نظر گرفتن ویژگی های فردی و رشدی و خانوادگی همسرمان دنیا را از دید او ببینیم .
گذشت و فداکاری داشته باشید , اگر واقعا تصمیم دارید زندگی مشترک دلچسب و شادی را تجربه کنید , گذشت و فداکاری را سرلوحه ارزش هایتان قرار دهید .


زبان ابراز علاقه و توجه همسرتان را پیدا کنید :

آیا او برای شما مرتب هدیه می خرد ؟ پس او را با هدیه دادن خوشحال کنید ,

آیا از شما مرتب تشکر و قدردانی میکند ؟ از او سپاسگزار زحماتش باشید ,

آیا او به شما با لمس کردن و در آغوش گرفتن ابراز علاقه میکند ؟ او را نوازش کنید و در آغوش بگیرید .

آیا از شما تعریف و تمجید می کند ؟ از او تعریف و تمجید کنید .

آیا مدام به شما به صورت کلامی می گوید دوستتان دارد ؟ پس به او بگویید که دوستش دارید ...

ما انسان ها با زبانی که دوست داریم به ما ابراز احساس کنند به دیگران ابراز احساس می کنیم .

پس هم زبان ابراز علاقه و توجه طرف مقابلتان را پیدا کنید هم به او بگویید زبان عشق و علاقه شما کدام است تا او هم اندک اندک با شما همراه شود .

زبان عذر خواهی یکدیگر را هم بشناسید , افراد مختلف به اشکال مختلف ابراز تاسف و عذر خواهی می کنند , حتما منتظر نباشید تا او بگوید " من را ببخش " همین که قدمی برمیدارد که حاکی از تاسف اوست پذیرا باشید .
یک لیست از کارهای خوب هفتگی همسرتان را تهیه کنید و از او قدر دانی کنید . لطفا به زبان بیاورید و فکر نکنید او می داند در ذهن شما چه می گذرد .
واقع نگر باشید ؛ انسان ها اغلب در افتراق واقعیت از تصور و خیال و آرزو مشکل دارند و پذیرش واقعیت ندارند . لازم است در معیارهای ارزشی و باورهایتان تغییراتی بوجود آورید و آن را به چالش بکشید و ناخالصی ها را الک کنید و از احساسات هر لحظه تان آگاه باشید و به چرایی آن پاسخ دهید و نه اینکه بر طبق عادت یک سری ارزش و باور در شما نهاده باشند .
تحت هیچ شرایط به یکدیگر وخانواده ها فحاشی نکنید .
با قهر و غر غر و چپ چپ نگاه کردن با هم حرف نزنید .
با الفاظ پر مهر و محبت با هم صحبت کنید حتی اگر سال ها از ازدواجتان می گذرد .
زندگی خود را با دیگران مقایسه نکنید .
پروند ه های گذشته را یک بار برای همیشه حل و بایگانی کنید و در هر بحث و گفتگو اتفاقات گذشته را پیش نکشید .
شنونده خوبی باشید برای همسرتان و بدون ارزیابی , به حرف هایش گوش کنید ( مهارت های شنونده خوب بودن را در سایت حتما مطالعه بفرمایید )
در ارتباط با مسائل زناشویی تان به صورت صریح و بسیار صمیمی با هم به گفت و گو بنشینید و نیازهایتان را مطرح کنید و از شرم و حیای بی مورد بپرهیزید .
در مواقع خشم از راه های کنترل خشم استفاده کنید .( مهارت های کنترل خشم را در سایت مطالعه بفرمایید )
تحقیر و باج گرفتن اکیدا ممنوع .
در صورت بروز مشکل با مشاوران مربوطه مسئله را در میان بگذارید و از راهنمایی گرفتن های پراکنده از دیگران خودداری کنید .

. شاد باشید .

^