چطوری یه روز خوب و از بد جدا کنیم و بفهمیم هر روز می تونه خوب باشه؟


خب من می گم این رو به شما! در روز 3 تا از اتفاق خوب و بنویس یا بیشتر بعد فکر کن ببین اتفاق بدی که روزت رو خراب کرده چقدر مهمه بعد می بینی اتفاقات خوب بیشتر بوده پس حس خوب می تونی داشته باشی فکر نکنی یه روز می تونه کامل بد باشه.


می خواهی تمرکزت بالا بره خب می تونی بری تو رستوران یا جلو تلویزیون کتاب بخونی تا بتونی یاد بگیری رو مطلبی که می خواهی تمرکز کنی.


اگه انگیزه نداری می دونی چیه : چون هدفت و آنقدر دوست نداری و حس نداشتن و خلاء اون رو حس نمی کنی وگرنه اگه انسان چیزی رو بخواد حتما به اون می رسه. خداوند آرزویی رو در ذهن تو قرار میده که می دونه توان برآورده کردن اون رو داری.


چی کار کنی هدفت انگیزه بده بهت : باید بدونی چی می خوای واضح باشه یکی یه دونه باشه در زمان مشخص ثابت باشه و خیلی بزرگ و هیجان انگیز باشه واست.


می خوای مطالب در ذهنت بمونه خب چیزی رو که بلدی به دوست و همکلاسیت یاد بده.


مامان بابا وقتی من و با کسی مقایسه می کنید استرس من بیشتر میشه و تمرکزم پایین تر میاد.


چه چیزهایی تمرکز من را پایین می آورد انتظار بیش از حد از من وقتی خانوادم با مشکلات ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی رو به رو میشه، وقتی مامان بابام اعتیاد دارن، وقتی من و تنبیه بدنی یا زبانی می کنن و خانواده با محبت و شادی ندارم.


وقتی زیر نکات مهم خط می کشید یا حاشیه نویسی یا نت برداری می کنی می دونی هم تمرکزت بالا می ره هم بهتر یاد می گیری؟
برای نداشتن استرس می دونی باید چی کار کنی؟ برنامه ریزی کن و این برنامه باید جوری باشه که با ویژگی هات و نقاط ضعف و قدرتت هماهنگ باشه و اگر کس دیگه ای برات برنامه میریزه، کسی باشه که خصوصیات فردی تو رو کاملاً بشناسه.


وقتی داری درس می خونی درسهای متفاوت رو پشت سر هم بخون نه درسهای شبیه هم رو.


همیشه برای خودت یک جمله امید بخش داشته باش که تو خستگی هات کمکت کنه.


جایی که توش درس می خونی رو زیاد شلوغ نکن چیزهایی توی اون فضا نباشه که تو رو غرق در افکار و رؤیا کنه و از درس و فضای درسی دور بشی.


تصور ذهنی مثبت از خود داشته باشید شبهای قبل امتحان قبل از خواب خودتون رو در جلسه امتحان تصور کنید که بدون مشکل اکثر سؤالات رو جواب میدید.


وقتی می خوای مطالعه رو شروع کنی روی قدرت نه گفتن خودت کار کن.


سعی کنید تند خوانی صحیح را یاد بگیرید زیرا کند خوانی باعث می شود افکار دیگری بین مطالعه شما قرار بگیرد.


می دونی اگه یاد بگیری درست مطالعه کنی زمان مطالعه ات کم می شه یادگیریت بیشتر می شه مطالب و بیشتر تو حافظت نگه می داری راحت تر مطالب رو به خاطر می سپاری؟
می دونی بهترین روش مطالعه چیه؟ اول مطالب و بخون، خوب درک کن نکات مهم رو به زبون خودت و به صورت کلیدی بویس.


قبل از درس خوندن غذاهای چرب و سنگین نخورید.


طوطی نباشید مطلب رو بفهمید و یاد بگیرید فقط حفظ نکنید.

 

 

مرکز مشاوره و روانشناسی راه فردا

گردآورنده: نگار صادقی

^