کلمات تصویری کلید حافظه


در هر سیستم حافظه یک کلمه کلیدی وجود دارد. این کلمه همان «کلمه کلیدی حافظه» است که در آن میخ ثابتی وجود دارد و موضوعات دیگری را که می خواهید به خاطر آورید، به آن آویزان خواهید کرد. این کلمه ی کلیدی بسیار مهم حافظه طوری ایجاد شده است که یک «کلمه تصویری» باشد که با استفاده از سیستم حافظه باید یک تصویر یا عکس را در حافظه ی شخص تولید کرد. بنابراین عبارت «کلمه ی کلیدی حافظه» ایجاد شده است.


همانطور که در سیستم فوق العاده پیچیده ی تقویت حافظه، پیش می روید متوجه اهمیت حصول اطمینان از تصاویری که در ذهنتان ساخته اید فقط شامل موضوعاتی می شود که می خواهید به یاد آورید و آن تصاویر / کلمات را باید با تصاویر کلیدی حافظه پیوند یا ارتباط دهید. ارتباط های بین تصاویر اصلی سیستم حافظه شما و موضوعاتی که دوست دارید به خاطر آورید باید تا حدامکان اساسی، خالص و ساده باشند.
شاید بتوان این فرایند را با روش های زیر انجام داد.
1. تقسیم کردن موضوعات
2. ترکیب کردن موضوعات
3. قرار دادن موضوعات در رأس همدیگر
4. قرار دادن زیر موضوعات
5. قرار دادن درون موضوعات
6. جایگزین کردن مطالب با هم
7. قرار دادن مطالب در موقعیت های جدید
8. به هم بافتن موضوعات
9. با هم پیچیدن موضوعات
10. به صحبت واداشتن مطالب
11. به حرکت واداشتن مطالب
12. کاری کینم که موارد در رنگ بو و عمل با هم شریک شوند


تاکنون برای شما آشکار شده است که سیستم هایی که برای یونانی ها مفید بودند و در حدود 2000 سال به عنوان حیطه ی محض طرد می شدند، در حقیقت بر مبنای روشی بود که مغز انسان واقعاً با آن کار می کند. یونانیان و رومیان کهن اهمیت کلمات نظم ترتیب و عدد که امروزه به عنوان عملکرد نیم کره چپ مغز شناخته می شود؛ و تخیل رنگ ریتم بعد و رؤیاپردازی که امروزه به عنوان عملکرد نیمکره راست مغز شناخته می شوند، را درک کرده بودند.
حق با آنها بود. اگر اصول و تکنیک های تقویت حافظه را به درستی به کار بگیرید، نه تنها بخش هایی از حافظه تان پیشرفت خواهند کرد، بلکه خلاقیتتان به شدت افزایش خواهد یافت و همراه با این پیشرفت های دوگانه، عملکرد ذهنی کلی شما و تحلیل دانش نیز با سرعت شگفت انگیز مشابهی بالا خواهند رفت. و در حال توسعه ی ترکیبی جدید و پویا بین نیمکره های راست و چپ مغزتان خواهید بود.


سیستم ارتباطی


سیستم ارتباطی، اساسی ترین سیستم حافظه ای است و مبنایی برای شما فراهم می کند که با آن یادگیری پیشرفته ترین سیستم ها نیز بسیار ساده خواهد شد. این سیستم اساسی برای به خاطر سپردن فهرست های کوتاه مثل فهرست خرید که موارد به هم مرتبط هستند، استفاده می شود. در زمان استفاده از این سیستم، تمام اصول حافظه را به کا می گیرید. همچنین از این شش حس نیز استفاده می کنید:
چشایی لامسه بویایی بینایی شنوایی ریتم
با استفاده از این اصول و مهارت ها رابطه ی فعال بین نیمکره های چپ و راست و شش حستان را به کار می اندازید و در نتیجه قدرت کلی ذهنتان را افزایش می دهید. به طور مثال، تصور کنید که از شما خواسته اند موارد زیر را خریداری کنید:
یک قاشق غذا خوری نقره ای نخ دندان
یک دست لیوان نان سبوس دار
چند موز چند عدد گوجه فرنگی
صابون پودر لباسشویی
تخم مرغ چند شاخه گل رز


به جای اینکه در تلاش برای یافتن چند تکه کاغذ کوچک باشید (همه چنین کاری انجام داده اند یا دیگران را دیده اند که جیب هایشان را کورمال کورمال به دنبال تکه کاغذ گمشده ای زیر و رو می کنند) یا سعی کنید با تکرار ساده، موارد آنها را به خاطر بیاورید و در نتیجه حداقل دو یا سه مورد را فراموش کنید، بهتر است اصول حافظه ای را که در زیر می آید، به کار بگیرید.
خودتان را در حالی تصور کنید که از خانه خارج می شوید و جالب ترین حلقه ی هماهنگ کننده ی فهرست خریدتان را کامل می کنید: بزرگ ترین قاشق غذاخوری نقره ای رنگ در دهان شماست که انتهای دسته اش را بین دندان هایتان نگه داشته اید و مزه ی آهن آنرا می چشید و حس می کنید.
در سر ملاقه ای آن شش لیوان کریستال فوق العاده زیبا با دقت چیده شده اند که از طریق آنها نور خورشید با درخشش زیاد درون چشم های مات شما منعکس می شود. همانطور که با هیجان و شادمانی به لیوان ها نگاه می کنید، صدای آنها را هم می شنوید که عملاً روی قاشق نقره ای جیرینگ جیرینگ صدا می کنند. وقتی وارد خیابان می شوید روی یک موز غول آسای زرد و قهوه ای پا می گذارید که با صدای غژ غژ زیر پای شما سر می خورد. شما که در برقراری تعادل مهارت فوق العاده ای دارید، به سخت می توانید مانع افتادن خودتان شوید و با اطمینان پای دیگرتان را جلو می گذارید و می فهمید که روی یک قالب صابون قدم گذاشته اید. از آنجا که چنین کاری حتی برای یک فرد ماهر نیز بسیار سخت است به سمت عقب پرت می شوید و روی انبوهی از تخم مرغ ها می افتید. همانطور که در تخم مرغ ها فرو می روید، می توانید صدای شکسته شدن پوسته ها ی شان را هم بشنوید، رنگ زرد زرده و رنگ سفید سفیده ی تخم مرغ ها را می بینید و احساس می کنید لباس های تان خیس شده اند. با استفاده از قدرت تخیلتان برای اغراق در هر چیزی، می توانید به کارتان سرعت دهید و تصور کنید که در عرض چند ثانیه به داخل خانه بر می گردید، لباس های خاکی شده تان را در می آورید و آنها را با پودر لباس شویی بسیار قوی، به نام صابون خالص، که باعث می شود آب تمیز و درخشان از ماشین لباسشویی خارج شود، می شویید و سپس دوباره خودتان را در مسیر خروج از در ورودی تصور می کنید. اینبار چون کمی از حادثه ی قبل خسته شده اید، با استفاده از طناب غول پیکری که از میلیون ها نخ دندان ساخته شده است خودتان را به سمت مغازه می کشانید، این طناب در ورودی خانه شما را به داروخانه وصل کرده است. خودتان را در حالی تصور کنید که از فکر طعم نان تازه، به طرز عجیبی آب دهانتان راه افتاده است و بینی تان، شما را به جلو می کشاند. وقتی وارد نانوایی می شوید با کمال حیرت مشاهده می کنید که هر کدام از قرص نان های روی قفسه ی نانوایی از گوجه فرنگی های قرمزی پوشیده شده است که به طور باشکوهی در حال لرزش هستند، این نان ها جدیدترین ایده ی نانوا برای یک وعده ی غذایی جدید هستند.
وقتی از نانوایی بیرون می روید و با سر و صدا گوجه و نان سبوس دارتان را می جوید، با ریتمی متحیّر کننده، در آن طرف خیابان، نگاهتان به خوش تیپ ترین انسانی می افتد که تا به حال دیده اید (واقعاً اجازه دهید تخیلتان به این سمت پیش برود). اولین فکری که به ذهنتان می رسد این است که برای او گل رز بخرید، پس به داخل اولین مغازه گل فروشی می روید که فقط گل رز می فروشد، شیرجه می زنید و در حالی که از سبزی ساقه ها و عطر خوش خود گل ها، مات و مبهوت شده اید تعداد زیادی از آنها را می خرید.


وقتی خواندن این داستان تخیلی تمام شد، چشم هایتان را ببندید و آن را از اول دوره کنید. اگر فکر می کنید که حالا می توانید تمام موارد موجود در فهرست را به خاطر بیاورید، در یک تکه کاغذ اسم کالا های مورد نیاز را بنویسید. اگر امتیازتان 7 یا بیشتر بود، در بالای فهرست امتیازاتی قرار دارید که برای حفظ چنین فهرستی به دست آمده است و در حال حاضر شما اصول اولیه برای باز کردن قفل پتانسیل های نامحدود مغزتان را در اختیار دارید.

 

 

 

مرکز مشاوره و روانشناسی راه فردا

گردآورنده: بهارک حسینی ( روانشناس استرس و اضطراب ) - نگار صادقی

^