آیا برای شما پیش آمده که ندانید تلفن همراهتان کجاست؟ دقایق بسیاری از روز را مشغول گشتن دنبال کلیدها و سایر لوازم شخصی خود باشید و از این بابت عصبانی هستید؟ به جایی می‌روید و بعد با خودتان فکر می‌کنید که چرا آنجا رفته‌اید؟
متخصصان چنین مسئله‌ای را «ذهن مه‌آلود» یا «مه روانی» می‌نامند و می‌گویند بسیاری از افراد، امروزه از این مشکل رنج می‌برند.در مه روانی فرد بدون پایان رساندن کاری آن را نصف و نیمه رها می‌کند و در تفکر و استدلالش اختلال ایجاد می‌شود. مغز مه آلود را ناشی از استرس قرن 21 می‌دانند.


مهمترین مسئله ای که در بیماری مغز مه آلود شخص را آزار می دهد فراموشی است. مثلاً شاید برای شما هم پیش آمده باشد که می‌خواهید در جمعی حرف بزنید، دهانتان را باز می‌کنید، اما بعد یادتان نمی‌آید که چه می‌خواستید بگویید. یا مثلاً رئیستان در مورد پرونده‌ای که به شما داده، سۆال می‌کند و گیج می‌شوید که چه جوابی به او بدهید. در واقع این پرت شدن حواس از یک موضوع، یکی از علت‌های اصلی گیجی و حواس‌پرتی است.
مغز مه آلود دارای علائمی مثل عدم تمرکز، از دست دادن حافظه کوتاه مدت، عدم توجه به جزئیات، ناتوانی در تفکر و استدلال صحیح، افسردگی خفیف و اضطراب می باشد.

روش های مقابله با مغز مه آلود

 

1- به ذهنتان استراحت بدهید:
دکتر نوایرز می‌گوید: «فقط ۱۰ دقیقه در هر روز، خودتان را از وسایل الکترونیکی دور کرده و آن‌ها را خاموش کنید. بعد روی یک کاغذ، همه مسائل مهم را که باید به خاطر بسپارید، بنویسید و این کاغذ را همراه خودتان همه جا ببرید و چندین بار در طول روز به آن نگاه کنید.»

 

2-برای وسایلتان جای مشخصی را در نظر بگیرید:
برای وسایلتان جای مشخصی را تعیین کنید و همیشه آنها را در جای مخصوص خودش بگذارید. مثلاً مکان مشخصی برای دست کلیدتان موبایل و...

 

3-اسم افراد را صدا کنید:
شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که خواستید اسم کسی را صدا کنید اما هرچه فکر کردید اسمش را به خاطر نیاوردید.برای حل این مشکل بهتر است در برخورد ابتدایی با افراد سعی کنید در جملات اول مرتب اسمشان را صدا کنید به طور مثال:
• "سارا جان گفتی کجا کار می کنی ؟"
• "سارا قبلاً اینجا آمده بودی؟"
ممکن است کمی عجیب به نظر برسد و دفعات اول سخت باشد اما باید ذهن خودتان را تمرین بدهید.

 

4-مراقب میزان مصرف قند خون خود باشید:

کربوهیدرات های سالم مصرف کنید. قند باعث می شود احساس نشاط و انرژی بیشتری داشته باشید، اما در نهایت اعتیاد به قند و شکر باعث اختلال در انرژی و تمرکز میشود. استفاده از قند و کربوهیدرات های طبیعی مثل میوه ها و سبزیجات برای به دست آوردن قند مورد نیاز بدن بهتر است.
سروتونین هورمونی است که در زمان نیاز بدن به کربوهیدرات آزاد می شود و اصلی ترین نقش آن حفظ آرامش ، امیدواری و اعتماد به نفس است. زمانی که سطح سروتونین بدن خیلی پایین می آید یعنی زمانی که کربوهیدرات کمی در رژیم غذایی افراد وجود دارد، حس تحریک پذیری، ناراحتی، نا امنی و اضطراب افزایش میابد. بهترین کار برای حفظ تعادل سروتونین در بدن این است که مقدار مناسبی از کربوهیدرات های فرآوری نشده مصرف کنید.
غذاهایی را در رژیم غذایی خود قرار دهید که غذای مغز محسوب می شوند و به بهبود تمرکز، توجه و حافظه کمک می کنند. مثل سیبزمینی، لبنیات، میوه که همه دارای میزان مناسبی از کربوهیدرات هستند.

 

5-به اندازه ی کافی پروتئین و چربی مصرف کنید:
مغز ما برای فعالیت به اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب ضروری احتیاج دارد. کمبود اسید آمینه و به خصوص اسیدهای آمینه ی ضروری باعث کمبود پروتئین می شود. بدن ما به خودی خود نمی تواند اسیدهای آمینه ضروری را بسازد. بنابراین، مصرف پروتئین هایی که به بهترین شکل به مغز کمک می کنند هورمون های مورد نیاز خود را تولید کند اهمیت بسزایی برای بدن دارند. اگر حدود 20 تا 30 درصد غذای مصرفی منابع پروتئینی و 30 تا 40 درصد چربی های سالم باشند، به بهترین شکل می توانید التهاب را کنترل کنید. که البته این آمار در افراد مختلف متفاوت است.

 

6-اضطراب را مدیریت کنید:
استرس بالا در طول روز میزان کورتیزول را افزایش میدهد که دارای عوارض جانبی مختلفی است. از جمله احساس خستگی، افزایش وزن، عدم تعادل هورمونی، مشکلات جنسی، بی خوابی، افسردگی و اضطراب. برای اینکه سطح کورتیزول را کنترل کنیم، بهتر است تکنیک های کاهش اضطراب را تمرین کنیم که برخی از آنها را در زیر بیان می کنم:

1) نفس عمیق بکشید
وقتی مضطرب هستید، نمی توانید به راحتی نفس بکشید و این مسأله به خودی خود تولید استرس می‌‌کند. ممکن است حتی بدون آنکه متوجه باشید نفس خود را در سینه حبس کنید. میزان اکسیژن در خون کاهش می‌‌یابد و عضلات شما منقبض می‌‌شوند. بعد از این هرگاه احساس نگرانی کردید، نفس عمیق بکشید، و چند ثانیه هوا را در ریه های خود نگه دارید. سپس به آرامی تا ۱۰ بشمارید و هوا را آزاد کنید.

2) برای انجام کارهای خود برنامه ریزی کنید
یکی از عوامل استرس زا استفاده نادرست از زمان و نداشتن برنامه ریزی مناسب می‌‌باشد. لیستی از وظایف روزانه خود تهیه کنید و بر اساس درجه اهمیت آنها را تنظیم کنید. سعی کنید کارهای مهم تر را زودتر انجام دهید. صبح قبل از هر چیز کارهای را انجام دهید که علاقه چندانی به آنها ندارید، اما مجبورید انجام دهید. به این ترتیب، بقیه روز احساس نگرانی کمتری خواهید کرد.

3) به ذهن خود استراحت بدهید
تجسم یک منظره زیبا می‌‌تواند ذهن شما را از یک موقعیت استرس زا دور کند. هر گاه فرصت کردید، چشم های خود را ببندید و مکانی آرام و زیبا را در ذهن خود مجسم کنید. سعی کنید تمام جزئیات آن مکان را احساس کنید. همچنین می‌‌توانید با خواندن یک کتاب و یا گوش کردن به یک موسیقی آرام و دلنشین، اضطراب را از خود برانید.
ورزش کردن، سپری کردن زمان بیشتر در طبیعت و... نیز میتواند به شما برای کنترل اضطرابتان کمک کند.
دوپامین هورمون شادی در مغز است، که باعث ایجاد شادی هیجان و انگیزه میشود و عدم آن باعث عدم تمرکز خستگی و بی انگیزگی میشود و با خطر اعتیاد اختلالات یادگیری و بیماری های روحی در ارتباط است.

 

7-به اندازه کافی بخوابید:
بهتر خوابیدن یکی از سریع ترین و قابل اعتمادترین راه ها برای بهبود عملکرد مغز است. کم خوابی عوارضی مانند عدم تمرکز در محل کار، اختلال در انجام فعالیت های روزانه، افزایش سطح کورتیزول و... را به دنبال دارد. افزایش سطح کورتیزول خود باعث تحریک پذیرتر شدن فرد می شود تا حدی که استراحت کردن هم برایش سخت می شود.

 

8-به اندازه ی کافی و به شکل مناسب ورزش کنید:
ورزش کردن با اضطراب مقابله می کند و سطح انرژی را افزایش میدهد. همانطور که ورزش نکردن باعث بروز مشکلاتی در بدن می شود، ورزش کردن بیش از حد هم خطر بروز عدم تعادل هورمونی و حتی خستگی مفرط را در پی دارد. ورزش منظم و مناسب به تعادل هورمونی، بهبود مقاومت انسولین و بهتر خوابیدن کمک می کند. ورزش کردن، مانند خندیدن، باعث آزاد شدن اندورفین، افزایش استقامت و بهبود خلق و خو می شود.

 

9-عدم تعادل هورمونی خود را بررسی کنید:
کم کاری تیروئید، کمبود آدرنالین و سندرم خستگی مزمن میتواند علائم مغز مه آلود را افزایش دهند. برای حل مشکلات هورمونی و گرفتن انرژی، رژیم غذایی خود را طوری تعیین کنید که هورمون ها به طور طبیعی متعادل شوند و همچنین از مصرف بیش از حد کافئین ، الکل، شکر زیاد و کربوهیدرات های سفید اجتناب کنید.

 

10-حساسیت های غذایی خود را بشناسید:
اگر حساسیت غذایی داشته باشید اما منابع و عوامل این حساسیت را از رژیم غذاییتان حذف نکنید دچار آسیب گوارشی خواهید شد که بر روی عملکرد مغز تأثیر می گذارد. شاید ندانید که سلامت شما به شدت بستگی به سلامت دستگاه گوارشتان دارد.

 

 

 

 

 

گردآورنده : نگار صادقی

 

^