سیستم حافظه ای برنامه ها و قرار ملاقات ها

برای بیشتر مردم به خاطر سپردن قرار ملاقات ها و برنامه ها نیز همانند شماره تلفن ها دشوار است. آنها از سیستم های مشابهی برای رفع مشکل شان استفاده می کنند که البته رایج ترین آنها استفاده از دفترچه قرار ملاقات های روزانه است. متأسفانه بسیاری از مردم همیشه این دفترچه را همراه ندارند.
اولین سیستم حافظه ای شامل سیستم های گیره ای اصلی تان است. فقط شماره ی موجود در سیستم را با ساعت قرار ملاقاتتان تنظیم کنید.
چون یک روز 24 ساعت است، هم می توانید سیستم های کوتاه تر با تناسب کامل 24 ساعت به هم پیوند دهید و هم از اولین لغات گیره ای 24 تایی در سیستم های بزرگتر استفاده کنید.


فرض کنید که قرار ملاقات های زیر را دارید:
7-تمرینات ورزشی گروه سحرخیزان
10-دندانپزشک
1-ناهار
6-جلسه هیئت مدیره
10-دیدن جدیدترین فیلم


اول روز، این فهرست را بررسی کنید و کلمات مرتبط با آن را کنترل کنید.
زمان تمرینات ورزشی گروه سحرخیزان ساعت 7 صبح است که با کلمه ی کلیدی در واژه سیستم اصلی مشخص میشود. تصور کنید که کل تیم با یک کلید بزرگ دری را به سوی سلامتی کامل باز می کنند.
ساعت 10 صبح: بهت زدگی، قرار ملاقاتی با دندانپزشک دارید. تصور کنید که او هدفونی را روی گوش شما می گذارد که چنان موسیقی آرامی پخش می کند که واقعاً، شما را بهت زده می کرده و دیگر هیچ دردی را حس نمی کنید. (آنچه که شاید در این مثال جالب باشد، این حقیقت است که اگر چنین موقعیت خاصی را تصور کنید، شاید واقعاً هم بتوانید درد را کاهش دهید!)


قرار بعدی ساعت 1 بعد از ظهر برای ناهار است. کلمه ی کلیدی در اینجا سد است. میز ناهار و میهمانان را تصور کنید که خود شما هم یکی از آنها هستید و در حالیکه در بالای سدی نشسته و منتظر ناهار هستید؛ به دریاچه ی زلال در یک طرف و آبشار خروشان در طرف دیگر نگاه می کنید.


ساعت 6 جلسه هیئت مدیره است. کلمه ی کلیدی احمق است. ربط این کلمه دشوار نیست: تصور کنید در مورد مسائل محرمانه جلسه هیئت مدیرتان با نماینده ای احمق گفتوگو می کنید.


بالاخره ساعت 10 قراری برای دیدن جدیدترین فیلم دارید. کلمه ی کلیدی مادربزرگ است. بنابراین می توانید تصور کنید که با مادربزرگتان در حال رفتن به سینما هستید، یا اگر غذای هندی دوست دارید در حین تماشای فیلم خود را در حال خوردن نان هندی تصور کنید.


به سادگی می توانید این 5 قرار ملاقات را مرتب کنید. با استفاده از سیستم ارتباطی برای پیوند تصوراتی که با تازگی ساخته اید یا با قرار دادن هر یک از این 5 تصویر در سیستم پایه ای شکل اعداد یا آهنگ اعداد.


دومین سیستم برای به خاطر سپردن برنامه ها و قرار ملاقات ها می تواند برای کل هفته استفاده شود. یکشنبه را اولین روز هفته قرار دهید و به هر یک از روزهای دیگر عددی نسبت دهید:
یکشنبه 1 دوشنبه 2 سه شنبه 3 چهارشنبه 4 پنجشنبه 5 جمعه 6 شنبه 7


پس از اختصاص دادن شماره به روزها ، با ساعت ها نیز همان کار را بکنید که در اولین سیستم مورد بحث قرار گرفته شد و نیز همانگونه که در جدول های برنامه ریزی راه آهن، کشتی رانی و خطوط هوایی تنظیم می شوند.


بنابراین برای هر ساعت و روز هفته یک عدد 2 یا 3 رقمی تشکیل شده است_ ابتدا روز، سپس ساعت تنها کاری که باید انجام دهید ترجمه ی اعداد به کلمات موجود در فهرست است. هنگامی که به لغتی رسیدید، آن را با قرار ملاقاتی مناسب ارتباط دهید. مثلاً تصور کنید سه شنبه ساعت 9 به حروف ق و ش ترجمه می شوند. با ارجاع به فهرست اصلی متوجه می شوید که کلمه ی کلیدی برای ساعت 9 صبح نقشه است و به منظور به خاطر سپردن این قرار ملاقات می توانید تصور کنید ماشینی که می خواهید ببینید روی یک نقشه ی خیلی بزرگ منفجر می شود، در نقشه ای بزرگ پیچیده شده یا از روی نقشه ای بسیار بزرگ حرکت می کند.


در سیستم اصلی همانند شیوه ی حافظه ای برنامه ریزی روزانه را می توانید با اتصال دائم این تصاویر به سیستم اصلی برنامه های هفتگی خود مرتب کنید.

 

 

 

 

مرکز مشاوره و روانشناسی راه فردا

گردآورنده: بهارک حسینی ( روانشناس در زمینه افسردگی، وسواس و اضطراب ) - نگار صادقی

^