اولین عامل موثر در تعیین مسیر تکاملی زندگی ما , تصویر ما از خودمان است . این همان چیزیست که خویشتن پنداری می نامیم . خویشتن پنداری مجموعه ای از تصورات ما درباره خودمان در موقعیت ها و زمینه های مختلف از جمله انتخاب همسر یا شغل و ... است .
تصور ما از خودمان و شناخت اولویتهای شخصیتی ما بسیار ضروریست چرا که تصمیمات به موقع و شروع مناسب , بعد از شناخت توانمندیهای فردی , ضامن درستی انتخابهای بزرگ زندگی ما است , طلب خوداگاهی پایانی ندارد , خداوند بسیاری از امور را بصورت بالقوه در وجود ما قرار داده است اگر به بودن آنها در خودمان پی نبریم , هرگز به فعل نمیرسند , خودآگاهی موضوعی است که در مکاتب الهی به ویژه اسلام بر تایید شده است تا جاییکه خود شناسی را معادل با خداشناسی دانسته اند , حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه می فرمایند : من عرف نفسه فقد عرف ربه یعنی کسی که خود را شناخت خدایش را شناخته است . دانشمندان علوم انسانی به ویژه فلاسفه , جامعه شناسان و روانشناسان مفهوم خود را از زوایای گوناگون تحلیل و به آن توجه کرده اند . برخی از روان شناسان معاصر تحقیقات مفصلی درباره ساختار و ابعاد آن انجام داده اند . در این مطالعات شناخت خود برای دستیابی به مفاهیمی چون خود شکوفایی , خود تحلیل گری , تصمیم گیری , مهارت آموزی , کمال گرایی , حل مسئله , استفاده بهینه از انرژی خود و رشد روحی و معنوی مد نظر قرار گرفته است .
تاکید ویژه ادیان الهی و شاخه های مختلف علوم انسانی بر خود آگاهی و دیدگاه جالب و مشترک آن ها همه نشان می دهد که خود آگاهی در کسب سعادت دنیوی و اخروی عامل بسیار مهمی است . این مهارت مهم زندگی به ما کمک  می کند فرایند درک هویت خود را در سلامت به انجام برسانیم . دستیابی به هویت سالم باعث می شود زندگی خود را بر پایه محکم و قوی تری بنا کنیم . انتخاب هایی که با ساختار شخصیتی ما منطبق نباشد مشکلات زیادی برای ما ایجاد می کنند که گاه جبران ناپذیر است . برخی از افراد احساس و شناخت درستی از هویت خود ندارند . نمیدانند چه ارزش هایی برایشان مفید است , نیازهایشان کدام است و چگونه نیاز دیگران را برطرف سازند و برطرف ساختن نیاز چه کسی برایشان مهم تر است و نداشتن هویت معین و ایجاد احساس نا خوشایند از خود اغلب ریشه در دوران کودکی دارد . که در آن به فرد اجازه داده نشده است به خویشتن مطمئن و تعریف شده ای برسد اگر بارها احساس تحقیر در ما بوجود آمده باشد در نهایت به شخصی تبدیل می شویم که حس ارزشمندی در او تقویت نشده است و چنین شخصی به این نتیجه می رسد که باید پیوسته تابع خواسته ها و نظرات قدرتمند دیگران باشد . بدین گونه است که فرد با خود بیگانه خواهد شد . اگر برداشتی که  از  خود داریم نامشخص باشد به قضاوتهای خود اعتماد نمی کنیم . در صورتیکه روی خودمان حساب کنیم و تصمیم بگیریم هیچگاه مجبور نخواهیم شد به داوری و تصمیم گیریهای دیگران متکی شویم و از زاویه دید آنها عمل کنیم 
 
 
 
 
 
 
گردآورنده: بهارک حسینی ، روانشناس ، مرکز روانشناسی و مشاوره راه فردا
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
^